fbpx
Menu Zamknij

Czy mrożonki pomogą Ci schudnąć?

Jeśli choć raz zastanawialiście się czy „mrożone świeżaki” są korzystne dla zdrowia i czy warto je spożywać to dobrze trafiliście. W tym wpisie chcę poruszyć kilka kwestii:
1. Czy spożywanie mrożonych warzyw i owoców jest bezpieczne?
2. Czy są korzystne w trakcie odchudzania?
3. Czy nadal są bogactwem witamin i minerałów?

Zamrażanie jest to najmniej inwazyjną metodą utrwalania produktów roślinnych niewpływająca znacząco na zmiany składu chemicznego owoców i warzyw. Wykorzystanie mrożonek jest bez wątpienia bardzo wygodne. Nie musisz zajmować swojego czasu obróbką wstępna i nie musisz ograniczać się do spożywania ulubionych owoców tylko w sezonie. Jak wiecie z mojego poprzedniego wpisu osoby, które spożywają więcej „świeżaków” mają mniejszą masę ciała od tych co grymaszą na ich widok ?

Zawartość wapnia, magnezu, żelaza, miedzi, cynku i błonnika jest w większości dobrze zachowana w zamrożonych próbkach w porównaniu ze świeżymi. Poziom witamin C, B2 i E jest porównywalny do świeżego odpowiednika. Natomiast zawartość b-karotenu w niektórych surowcach spada poniżej 50% wyjściowej wartości.

Przypominam również, iż WHO zaleca, aby spożywać minimum 400 g owoców i warzyw dziennie. Jeśli wygodniej wam wybierać „warzywa na patelnię” to nie widzę przeciwwskazań, aby czasami z nich korzystać jako alternatywa.


Źródła:
[1] AGNIESZKA C, ANDRZEJ L, PATRYCJA K, WPŁYW BLANSZOWANIA I SPOSOBU MROŻENIA NA WYBRANE WŁAŚCIWOŚCI LIOFILIZOWANEJ DYNI. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2013, 2 (87), 150 – 161
[2] Bouzari A., Holstege D., Barrett D.M., Mineral, fiber, and total phenolic retention in eight fruits and vegetables: a comparison of refrigerated and frozen storage., J Agric Food Chem. 2015 Jan 28;63(3):951-6.
[3] Bouzari A., Holstege D., Barrett D.M., Vitamin retention in eight fruits and vegetables: a comparison of refrigerated and frozen storage., J Agric Food Chem. 2015 Jan 28;63(3):957-62.